Hind

Viimasel ajal juhtub järjest sagedamini, et noorpaarid alustavad kontaktivõtmist hinna küsimisest… küllap on siis see saanud kõige olulisemaks.

Eks ta nii ole – kui ise pole ühtegi pulmaisa nägema sattunud ja keegi sõber soovitada ka ei oska, siis internetist andmeid otsides on nad esialgu kõik ühtmoodi sama teenuse pakkujad ja heade õhtujuhtide valik on õnneks lai. Eks siis olegi lihtne kõigepealt hinnast rääkida ning selle järgi vaadata, kellega üldse edasi tasub suhelda. Ning siis on ka mul enamasti lihtne – üksnes odava hinna otsijatega mul reeglina kaubaks läinud ei ole.

Tunnistan: Mulle õhtujuhina meeldiks teha hinnapakkumist pigem siis, kui mul hakkab plaanitava peoga seoses mingi idee juba ettekujutuses liikuma… Lihtsalt raha küsida on nagu … mille eest? Hea oleks ikka kõigepealt tellijatega silmast-silma kokku saada, tunnike unistustest ja kavandatava sündmuse sisulisest poolest rääkida ja seejärel tasude teemani jõuda. Nii tore oleks ikka mõelda, et mitte raha pole siin ilmas kõige olulisem kriteerium hea tuju saamisel… Siiani olen sellised kokkusaamised-konsultatsioonid täitsa tasuta teinud, Tartus olen ma tavaliselt hoopis ise valmis esimese kohvi välja tegema 🙂

Aga kui siiski saan kirja stiilis – “meil x kuupäeval on vaja pulmaisa, mis see maksab?” – siis olen olnud vastamisega hädas.

Mul pole kunagi olnud standardset hinnakirja. Nii nagu ma pole ka teinud ühtegi standardse stsenaariumiga pidu ega pulma.
Inimesed, nende soovid ja unistused, nagu ka nende külalised ja peopaik, muusikud ja ilm, on ju iga kord uued ja erinevad.

Kui Te soovite, et teeksin hinnapakkumise Teiega suusõnal suhtlemata, siis pean paluma, et paneksite mulle kirja vähemalt järgmised detailid:

  • kus ja mis kell toimub tseremoonia,
  • kus ja kui pikalt pidutsemine,
  • kui palju inimesi on kutsutud, kui paljud neist on lapsed, kui paljud neist ei räägi eesti keelt,
  • kes veel on kutsutud esinema, kes teeb tantsumuusikat,
  • kas peo oodatav stiil on traditsiooniline rahvalik või midagi teistsugust (akadeemiline vastuvõtt, teatraalne-muinasjutuline vmt…),
  • kus Eesti otsas peetakse eelnevad ettevalmistavad kohtumised (Tallinlased peavad vahel väga enesestmõistetavaks, et kõik elu käib pealinnas ja selle lähistel, tartlasele tähendab see aga 5 tundi päevast ratastel veetmist.),
  • mida veel, arvate, et peaksin kindlasti teadma.

Ma olen nõus arvama, et mingi teenuse hind sõltub alati (mitte ainult pulmade valdkonnas) täpsustatud kokkuleppest ja tahtmisest kokkuleppele jõuda.
Kusjuures, olen märganud, et kirja teel küsitud hinnapakkumised kipuvad millegi pärast tulema mõnevõrra suuremad, kui suusõnal silmast-silma kohtumisel küsitavad summad… Mis eluvaldkonna ekspert oskaks küll sellist fenomeni teoreetiliselt seletada?

Ja ega mulle ei meeldigi nii väga ise kirju saata… pigem saan võimalusel ikka inimestega kokku ja räägin, kasvõi ekraani vahendusel. Ühe erilise peo planeerimine on mu meelest nii loominguline protsess, et eelistan seda kindlasti teha otse suheldes, mitte pikki kirju vahetades.

Ja olgu siis, kui see info nüüd kedagi aitab, siis viimastel suvedel on mu pulmaisaks käimise tasud jäänud nädalalõppudel enamasti vahemikku 900 kuni 1200 € vastavalt mu vajamineva panuse suurusele. Ingliskeelse peojuhtimise eest pigem 1000+ €. Aga igasuguseid (väga huvitavaid) erandeid on ikka ka olnud 🙂 Nii et huvi korral julgustan ikka ühendust võtma, siis saame kõigest juba täpsemalt arutada ja kokku leppida!

Toredate kohtumisteni!

Tasu pulmaisa/õhtujuhi töö eest on ikka olnud tuliste arutelude teemadeks.
Kolleegid kirjutavad näiteks nii:
Pulmade planeerimisest „ Meil on pulmad kohe varsti tulemas, kas olete vaba?“ „ Mis maksab?“

Neid teemaarendusi on kindlasti veelgi – kui leiate mõne värskema asjaliku arutelu, siis jagage mullegi, palun.

English